top of page
Пошук
  • Фото автораValery

Психофізичний розвиток дитини



У зв’язку з тим, що система дошкільної освіти включає i ясельні групи, які відвідують діти 2—2,5 років, є необхідність зупинитись на особливостях розвитку дітей відповідного віку.

Найважливішими психічними новоутвореннями раннього віку є мовлення i наочно-дiєве мислення. Свідченням переходу від періоду дитинства до періоду раннього дитинства є розуміння призначення i способів використання предмета або речі. Засвоєння предметних дій відбувається трьома етапами.

1. У результаті безпосереднього навчання або наслідування дій дорослого встановлюється зв’язок між предметом та його призначенням.

2. Засвоєння функціональної ролі предмета, використання його суто за призначенням.

3. На базі знань про призначення предмета відбувається його використання для інших цілей.

Для того щоб предметна (наочна) діяльність носила розвивальних характер, необхідне освоєння дитиною різноманітних дій з одним i тим самим предметом. Тому предметно-розвивальне середовище, що оточує дитину, не повинно перевантажуватися великою кiлъкiстю іграшок.

Успішне оволодіння предметною діяльністю є підставою для розвитку ігрової i продуктивної (малювання, ліплення, конструювання) діяльності.

У цей період життя у дитини відбувається інтенсивне формування активного мовлення, яке здійснюється в процесі спільної з дорослим діяльності. Тому дуже важливо стимулювати в дитини не тільки розуміння мови дорослого, але й заохочувати й до активного мовлення та висловлювання своїх бажань.

Є одна відома психологічна казка про хлопчика, який не говорив до 5 років. Батьки просто з ніг збилися, водили його до лікарів i екстрасенсів, але їхні зусилля залишалися марними. І ось одного разу, коли вся родина сіла обідати, дитина виразно вимовила: «Мені нічим їсти!» В будинку — переполох, мати знепритомніла, батько не тямить себе від щастя. Коли ейфорія минула, у дитини запитали, чому вона мовчала увесь цей час. Малюк цілком резонно відповів: «А навіщо мені було говорити? Ви й так за мене все говорили...»

У міру розвитку слухання i розуміння повідомлень, що виходять за межі безпосередньої ситуації, дитина використовує мовлення як засіб пізнання дійсності, а батьки — як спосіб регуляції поведінки та діяльності.

Сприйняття дитини цього віку носить мимовільний характер, тому що дитина може виділити в предметі лише його яскраво виражені ознаки, які часто с другорядними.

Розвиток сприйняття відбувається на базі зовні орієнтованої дії (за формою, розміром, кольором) під час безпосереднього зіставлення і порівняння предметів. Завдання дорослого — правильно називати ознаки предмета та дії з ним.

Для дітей цього віку найкориснішими є самонавчальні (автодидактичнi) іграшки: мотрійки, укладки, піраміди тощо. Дитину необхідно знайомити з колірним спектром, еталонами форми (основні геометричні фігури). Малюк у вiцi двох-трьох років здатний розрізняти:

- п’ять форм (коло, квадрат трикутник, прямокутник, овал);

- вісім кольорів (червоний, жовтий, синій, зелений, білий, чорний, фіолетовий, оранжевий).

Основний спосіб пізнання дитиною навколишнього світу - метод проб i помилок, тому діти дуже люблять розбирати іграшки. Найважливішою здатністю, яка формується до трьох років, стає здатність дитини ставити яку-небудь мету в іграх i поведінці.

У зв’язку з тим, що увага, сприйняття i пам’ять дитини мимовільні, вона не може раптово припинити діяльність або виконувати відразу декілька дій. Впізнати i запам’ятати вона може тільки те, що їй сподобалося або просто запам’яталося само собою.

У цьому вiцi діти дуже сприйнятливі до емоційного стану оточуючих. Вони дуже схильні до так званого «ефекту зараження»: якщо одна дитина почне весело скакати по групі, то поряд із нею будуть, як мінімум, ще три «конячки». Активний прояв негативних та позитивних емоцій залежить від фізичного комфорту або його відсутності (шарф може «кусатися», а колготки — «мокрітися»). Одними з умов упевненості i спокою дитини є систематичність, ритмічність i повторюваність її життя, тобто чітке дотримання режиму.

Основними рисами дитини двох-трьох років є відвертість, чесність i щирість. Вона просто не вміє приховувати свої симпатії або антипатії до когось або чогось. Почуття дитини нестійкі та суперечливі, а настрій схильний до частих змін.



Заняття для дітей 2-3 років

АФРИКА

Заняття 1

Мета: знайомство дітей, взаємодія, адаптація, вивчення числа один, великий-маленький, на (дереві), в (кругу), біля (круга), знайомство з основними кольорами, логіко-математичний розвиток та дрібної моторики рук, групове вивченні вірша, повторювання рухів дорослого під музику.

Матеріал: іграшка папуга; карта Африки з нанесеними на ній тваринами; звуки джунглів; аркуші з пальмами (одна маленька, тоненька, друга висока, товста), папуги для пальм - одна маленька, одна велика (на кожну дитину), шишки - великі й маленькі; папуга без кольорового хвоста та окремо пір'я для хвоста, клей або пластилін; картинки-слони - великий тато, менша мати, ще менший слоник та найменший слоник, синій круг - озеро; фото або іграшка тигра, малюнок чорно-білого тигра, оранжева фарба; фото або іграшка мавпи, музика "Обезьянки Лимпопо".

1. Знайомство. (2 хвилини)

Під музичний супровід робимо ранкову зарядку (Головами покачали....)

Сьогодні до нас в гості завітала незвичайна птиця.

З'являється папуга. Знайомиться з кожною дитиною за руку. Діти розглядають, озвучуються кольори - красний, жовтий, зелений, синій.

Вона надзвичайно яскрава, прилетіла до нас з Африки. Зараз вона хоче запросити вас до себе в гості, туди де вона живе - до Африки. Африка дуже велика, там є гори, джунглі, пустеля. Ми зможемо добратись туди на літаку. Полетіли?

2. Вправа-вірш (3 хвилини)

Самолет летит по небу руки в сторони, як летить літак

В самолете я лечу.

На машине я поеду руки, як руль, крутимо.

Если только захочу.

Під час виконання вправи діти наближаються до карти. Повторити 2-3 рази.

3. Вивчення малюнку. (3 хвилини)

Прилетіли в Африку (звуки джунглів). Дивіться - цей материк дуже великий, там багато різних тварин. Сьогодні наша папуга познайомить вас зі своїми друзями. (Діти слухають звуки джунглів, розглядають карту, називають тварин, яких знають.)

4. Логіко-математичний розвиток (5 хвилин)

Дітей запрошують сісти за столи. Перед ними - аркуші з пальмами. Дітей просять показати велику пальму, потім маленьку; товсту пальму, потім тоненьку. Посадити папугу маленьку на маленьку пальму, велику папугу на високу пальму. Покормимо папугу велику великою шишкою, маленьку - маленькою шишкою. Проговорити - у нас одна пальма висока, одна низенька, одна папуга велика, одна папуга маленька, шишка одна велика, одна маленька. ДОДАТОК 1.

5. Аплікація. (5-7 хвилин)

Діти, дивіться, наша папуга десь загубила свій яскравий хвіст. Давайте пошукаємо його та повернемо папузі. (Діти шукають хвіст, знаходять.) Тепер ми можемо приклеїти пір'ячко папузі. Впорались з завданням? Тепер у нашої папуги яскравий хвіст - ми приклеїли жовте, сине, зелене та червоне пір'ячко. Молодці. Беремо папугу - полетіли далі знайомитись з мешканцями Африки.

6. Слони на водопої. (3 хвилини)

Заняття проводиться на підлозі, де лежать слони. Діти, дивіться, ми прилетіли на озеро. Сюди прийшли слони. Дивіться, які вони. У них є хобот, великі вуха. Це дуже великі тварини. Вони теж живуть там, де тепло - в Африці. Давайте спочатку пошукаємо два маленьких слоника. Вони купаються - поставте їх в круг, два великих спостерігають за ними (шукаємо, знаходимо) - поставте їх біля круга. Тепер слоники накупались, напились водички та збираються додому. Поставте їх за ростом. Перший - самий великий слон тато, потім менша мати, за мамою слоник поменше, і останній самий маленький слоник. Скажемо їм до побачення! Полетіли далі.

7. Малювання. (7 хвилин)

В Африці живуть тигри. Ось дивіться, які вони. Вони пухнасті, смугасті, чорні смужечки на оранжевому тілі. Це хижаки, з ними треба бути дуже обережними. А наші тигрята трохи засумували. Знаєте чому? вони загубили свій колір. Який колір? Оранжевий. Допоможемо нашим тигрятам? Ми будемо малювати нашими пальчиками оранжеві смужечки. (Діти малюють пальчиками зверху вниз.) Молодці. У вас вийшов дуже красивий та добрий тигр! Скажемо йому до побачення. ДОДАТОК 2

8. Музична вправа "Мавпочка". (5 хвилин)

Давайте познайомимось ще з однією жителькою Африки - це мавпа. Вона весела, любить банани, танцювати. У нас є і маленька мавпочка, і велика мавпочка. Будемо з ними танцювати. (Танець під музичний супровід "Обезьянки Лимпопо").

9. Вправа-вірш №2 (3 хвилини)

Наша сьогоднішня подорож завершується. Поїхали додому..

10. Рефлексія. З ким познайомились, кого бачили. Скажемо до побачення нашій папузі.

56 переглядів0 коментарів
bottom of page